6.     Συντονιστικές συναντήσεις Διευθυντών Σχολικών Μονάδων

Στις 19-10-2005 πραγματοποιήσαμε δύο συντονιστικές συναντήσεις με τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων, στις οποίες εισηγηθήκαμε το θέμα:

“Μεθόδευση, σύνταξη και κατάρτιση των Εβδομαδιαίων Ωρολογίων Προγραμμάτων των Σχολικών Μονάδων”.

α)  Από τις 09.00΄ ως τις 10.30΄ στο Γραφείο των Εκπαιδευτικών του 8ου 12/θ Δ.Σ. Έδεσσας, για τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων των Δήμων Έδεσσας και Βεγορίτιδας και

β)  Από τις 11.00΄ ως τις 12.30΄ στο Γραφείο των Εκπαιδευτικών του 1ου 12/θ Δ.Σ. Σκύδρας, για τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων των Δήμων Σκύδρας και Μενηίδας.

Στις συναντήσεις αυτές μελετήθηκαν οι σχετικές κείμενες διατάξεις και οι συμπληρωματικές νέες προβλέψεις της Διεύθυνσης Σπουδών Π.Ε. του ΥΠΕΠΘ με τις εγκυκλίους που αναφέρονταν στον προγραμματισμό και στην έναρξη της νέας Σχολικής Χρονιάς 2005-06. Διευκρινίσθηκαν απορίες, δόθηκαν εξηγήσεις και προτάθηκαν ιδέες και κατευθύνσεις για την υλοποίησή τους.