2.     Επιμορφωτική Ημερίδα Εκπαιδευτικών Σχολικών Μονάδων

Στις 7-9-2005 και από τις 08.30΄ ως τις 13.00΄ πραγματοποιήσαμε στην αίθουσα της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Πέλλας (στην Έδεσσα) επιμορφωτική ημερίδα για το σύνολο των εκπαιδευτικών (και των ειδικοτήτων) των Σχολικών Μονάδων των περιφερειών ευθύνης μας, στην οποία εισηγηθήκαμε το θέμα:

“Προϋποθέσεις και παράμετροι για έναν μεθοδικό, λειτουργικό και αποτελεσματικό προγραμματισμό του εκπαιδευτικού και διδακτικού έργου της Σχολικής Τάξης για τη νέα Διδακτική Χρονιά 2005-06 : Καίριες Οργανοδιοικητικές, Ψυχοπαιδαγωγικές και Διδακτικομεθοδολογικές επισημάνσεις και προτάσεις”.

Στο πλαίσιο του δημιουργικού διαλόγου που επακολούθησε απαντήθηκαν καίριες ερωτήσεις των επιμορφούμενων, εξετάστηκαν εναλλακτικές ιδέες και προτάσεις και δόθηκαν οι αναγκαίες κατευθύνσεις.