Ι.         Καλούμε τους Δασκάλους των Σχολικών Μονάδων και των δύο Περιφερειών ευθύνης μας να πάρουν μέρος στις Παιδαγωγικές Συναντήσεις που διοργανώνουμε κατά τάξη με θέμα:

“Εργαστήρι διδακτικής αξιοποίησης των Νέων Βιβλίων

της Ελληνικής Γλώσσας”

οι οποίες και θα πραγματοποιηθούν κατά  το ακόλουθο πρόγραμμα:

Ημ/νία

Ώρα

Τόπος

Εκπαιδευτικοί

11 – 9 – ’06

Α΄ τάξης

12 – 9 – ’06

Γ΄ τάξης

13 – 9 – ’06

Ε΄ τάξης

14 – 9 – ’06

Στ΄ τάξης

Επισημάνσεις:

1.      Τις αντίστοιχες ημέρες οι καλούμενοι Δάσκαλοι θα σχολάσουν με 4ωρο, ενώ οι μαθητές όπου είναι δυνατόν θα απασχοληθούν από το Δάσκαλο του Ολοήμερου ή από το Σύλλογο Διδασκόντων. Όπου η απασχόληση των μαθητών δεν είναι εφικτή, τότε και οι αντίστοιχες τάξεις θα σχολάσουν με 4ωρο. Στις περιπτώσεις αυτές Δ/ντές και Πρ/μενοι των Σχολικών Μονάδων θα φροντίσουν να ενημερώσουν έγκαιρα και υπεύθυνα τις οικογένειες των μαθητών.

2.      Οι Δάσκαλοι των ολιγοθεσίων θα επιλέξουν τη συμμετοχή τους στη συνάντηση που σχετίζεται με τον κύκλο που διδάσκουν.

3.      Οι επιμορφούμενοι καλούνται να φέρουν μαζί τους τόσο το νέο διδακτικό υλικό της “Ελληνικής Γλώσσας”.(ΒΔ, ΒΜ, ΤΕ), όσο και την προσωπική γραφική τους ύλη για καταγραφή σημειώσεων, ερωτήσεων, παρατηρήσεων, προτάσεων κλπ.