ΘΕΜΑ    :

ΣΧΕΤ.     :

“Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στο ΔΕΠΠΣ, στα ΑΠΣ, στα νέα βιβλία και στο σύγχρονο διδακτικό υλικό”

Αριθ. Πρωτ. 47/5-1-2006 Περ/κή Δ/νση Κ. Μακεδονίας

Σας γνωρίζουμε ότι το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο (ΠΙ), ύστερα από σχετική απόφαση και έγκριση της Υπουργού Εθν. Παιδείας & Θρ/των (ΥΠΕΠΘ), έχει αναλάβει την ευθύνη σχεδιασμού και πραγματοποίησης του έργου της επιμόρφωσης των Σχολικών Συμβούλων και των Εκπαιδευτικών της Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης (Δημοτικού & Γυμνασίου) και της Προσχολικής Αγωγής στο Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών (ΔΕΠΠΣ), στα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών (ΑΠΣ), στα νέα βιβλία και στο σύγχρονο διδακτικό υλικό ενόψει της εισαγωγής και χρήσης τους από τη νέα Σχολική Χρονιά 2006-07 στα σχολεία της υποχρεωτικής εκπαίδευσης (Δημοτικό & Γυμνάσιο) και στα Νηπιαγωγεία.

Η υλοποίηση του προγράμματος αυτού τόσο για το ΥΠΕΠΘ και το ΠΙ, όσο και για το σύνολο της εκπαιδευτικής μας κοινότητας αποτελεί αφ’ ενός μεν σημαντική προτεραιότητα και αφ’ ετέρου μεγάλη ευθύνη. Γιατί, από την επόμενη Σχολική Χρονιά με το ΔΕΠΠΣ, τα ΑΠΣ, τα νέα βιβλία και το σύγχρονο διδακτικό υλικό αλλάζει το “τοπίο” της παρεχόμενης αγωγής και μάθησης στο σύγχρονο μαθητή με κεντρικό άξονα τόσο τη διαθεματική προσέγγιση της γνώσης, όσο και τον ενιαίο ψυχοπαιδαγωγικό και διδακτικομεθοδολογικό τρόπο προσέγγισής της στο σύνολο της υποχρεωτικής εκπαίδευσης

Το πρόγραμμα του ΠΙ με αντικείμενο την προετοιμασία της εκπαιδευτικής κοινότητας για την υποδοχή και αξιοποίηση των σύγχρονων ψυχοπαιδαγωγικών – διδακτικομεθοδολογικών αρχών και των νέων διδακτικών εγχειριδίων περιλαμβάνει δύο στάδια:

α) Την επιμόρφωση των Σχολικών Συμβούλων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης από τα Στελέχη και τους ειδικούς συνεργάτες του ΠΙ, καθώς και από τις συγγραφικές ομάδες των διδακτικών εγχειριδίων και

β) Την επιμόρφωση και εκπαίδευση των εκπαιδευτικών όλης της επικράτειας από τους οικείους Σχολικούς Συμβούλους.

Το πρώτο στάδιο για τους Σχολικούς Συμβούλους της Π/θμιας Εκπ/σης ήδη υλοποιήθηκε από 12 ως 14 Δεκεμβρίου 2005 σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας, ενώ τις μέρες αυτές ολοκληρώνεται και με την επιμόρφωση των Σχολικών Συμβούλων της Δ/θμιας Εκπ/σης.

Το δεύτερο στάδιο ήδη έχει ξεκινήσει για την Π.Ε. με την πολλαπλασιαστική δράση των οικείων Σχολικών Συμβούλων κάθε περιφέρειας στο πλαίσιο των οδηγιών, των κατευθύνσεων και των προτάσεων του ΠΙ, αλλά και της Επιστημονικής – Παιδαγωγικής Καθοδήγησης των αντίστοιχων Προϊσταμένων κάθε Περιφερειακής Διεύθυνσης της χώρας.

Για την υλοποίηση του ανάλογου επιμορφωτικού έργου στις περιφέρειες ευθύνης μας (1η & 2η Περ. Δ.Ε. Ν. Πέλλας) αναλάβαμε τις ακόλουθες οργανωτικές και προπαρασκευαστικές διαδικασίες:

α)      Κατάρτιση πλαισίου επιμορφωτικών δράσεων

Καταρτίσαμε το ακόλουθο χρονικό πλαίσιο του συνόλου των σχετικών επιμορφωτικών μας δράσεων, το οποίο οργανώνεται σε επιμέρους φάσεις:

Φάσεις

Χρόνος

Αντικείμενο

Α΄ Φάση

Ιανουάριος – Μάρτιος

Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στο ΔΕΠΠΣ και στα ΑΠΣ. Δείγματα από τα νέα βιβλία.

Β΄ Φάση

β ΄ 10ήμερο

Ιουνίου 2006

Εξοικείωση των εκπαιδευτικών με τα νέα βιβλία και το σύγχρονο διδακτικό υλικό.

Γ΄ Φάση

α ΄ 10ήμερο

Σεπτεμβρίου 2006

Εξοικείωση των εκπαιδευτικών με τη διδακτική χρήση και αξιοποίηση των νέων βιβλίων και του σύγχρονου διδακτικού υλικού

Δ΄ Φάση

Διδακτική Χρονιά 2006-07

Παραδειγματικές διδασκαλίες

β)      Α΄ φάση: Επιμόρφωση των εκπαιδευτικών στο ΔΕΠΠΣ & στα ΑΠΣ

Με στόχο την προετοιμασία του κλίματος υποδοχής των νέων βιβλίων και του σύγχρονου διδακτικού υλικού προγραμματίσαμε την υλοποίηση της πρώτης φάσης του επιμορφωτικού μας προγράμματος, η οποία περιλαμβάνει τρεις ημερίδες κατά την οδηγία – πρόταση του ΠΙ και την παραπάνω σχετική έγκριση του Περιφερειακού Δ/ντή Π/Δ Εκπ/σης Κ. Μακεδονίας:

Ημερομηνία

Επιμορφούμενοι

Θέμα

7-2-2006

Σχολικών  Μονάδων

Το ΔΕΠΠΣ και τα ΑΠΣ γενικά και ειδικά για τα γνωστικά αντικείμενα της Ελληνικής και της Αγγλικής Γλώσσας – Δείγματα από τα νέα βιβλία και το σύγχρονο διδακτικό υλικό.

28-2-2006

Σχολικών  Μονάδων

Το ΔΕΠΠΣ και τα ΑΠΣ των γνωστικών αντικειμένων: Μαθηματικών, Φυσικών Επιστημών, Μελέτης Περιβάλλοντος, Γεωγραφίας, Πληροφορικής και Φυσικής Αγωγής – Δείγματα από τα νέα βιβλία και το σύγχρονο διδακτικό υλικό.

28-3-2006

Σχολικών  Μονάδων

Το ΔΕΠΠΣ και τα ΑΠΣ των γνωστικών αντικειμένων: Ιστορίας, Θρησκευτικών, Κοινων. & Πολιτ. Αγωγής, Μουσικής, Εικαστικών, Θεατρικής Αγωγής – Δείγματα από τα νέα βιβλία και το σύγχρονο διδακτικό υλικό.

……………………………………………………………………………………………