Πλους διαδικτύου

θεωρία και πράξη
Δραστηριότητες

Προς διευκόλυνση των εκπαιδευτικών και των ομαδοσυνεργατικών τάξεών τους παραθέτουμε εκπαιδευτικούς ιστοχώρους που περιέχουν σχολιασμένες ιστοσελίδες με υλικό που θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο στις ποικίλες Διαθεματικές Δημιουργικές Δραστηριότητές στην Ευέλικτη Ζώνη.
Ειδικότερα:
"Διαθεματικές Δημιουργικές Δραστηριότητες στην Ευέλικτη Ζώνη"
Δια βίου Διαδικτυακή Εκπαίδευση του Εκπαιδευτικού
Προς διευκόλυνση της "δια βίου" διαδικτυακής Εκπαίδευσης του Εκπαιδευτικού επιλέγουμε και παραθέτουμε ανάλογους εκπαιδευτικούς ιστοχώρους που περιέχουν ιστοσελίδες με σχετικό επιμορφωτικό υλικό, το οποίο θεωρούμε ότι θα φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο στο σύγχρονο, στον ανήσυχο και στοχαστικοκριτικό εκπαιδευτικό. Τον εκπαιδευτικό  που επιδιώκει να ενημερώνεται και
· Οδηγός για το διαδίκτυο: www.netschoolbook.gr/links.pdf
· Υποστηρικτικά κείμενα:  www.netschoolbook.gr/epimorfosi/texts.html
· Παιδαγωγική αξιοποίηση του διαδικτύου:www.netschoolbook.gr/pedagogy.html
· Οδηγός για το διαδίκτυο: www.netschoolbook.gr/odhgos.html
· Γηράσκω Αεί Διδασκόμενος: www.cytanet.com.cy/invitation/CYTANET_files/frame.htm
να πληροφορείται συνεχώς στη σύγχρονη "χαοτική" εποχή μας, στην εποχή που οι γνώσεις ξεπερνιούνται και αλλάζουν με πρωτόγνωρη ταχύτητα, ώστε αυτός να είναι πάντα ενημερωμένος, επίκαιρος και "δροσερός". Τον εκπαιδευτικό που αγωνιά να αυξάνει και να βελτιώνει τον "επαγγελματισμό" του, για να ανταποκρίνεται αποτελεσματικότερα στις ποικίλες και διαφοροποιημένες ανάγκες του σύγχρονου μαθητή.
      Ειδικότερα:
Παιδαγωγική του σχολείου