Αρχική Σελίδα

Δημοσιεύσεις - Άρθρα

Συνδέσεις-Links

Επικοινωνήστε

Ο Βασίλης Α. Γκουτζαμάνης γεννήθηκε στην Έδεσσα και είναι απόφοιτος της Π.Α. Λάρισας, της Θεολογικής Σχολής του Α.Π.Θ. και του Π.Τ.Δ.Ε. του Α.Π.Θ., στο οποίο επίσης εκπόνησε τη διδακτορική διατριβή του, (η υποστήριξη έγινε στις 27-9-2005 με επιτυχία). Έχει 25 χρόνια υπηρεσίας στην Α΄θμια Εκπ/ση και σήμερα  είναι Σχολικός Σύμβουλος στην 4η Ε.Π. του Ν. Πέλλας (4ος χρόνος). Έχει δημοσιεύσει μεταξύ άλλων τα εξής βιβλία :

Ελληνορθόδοξη παιδεία – Δυτικός πολιτισμός,(1984)

Πορεία αγάπης και ελευθερίας (1989)

Η πολυεδρικότητα του είναι - σημειώματα (1992)

Χρησμοί του Αγαθάγγελου (εισαγωγή, απόδοση,1994)

Το πρόσωπο στην παιδεία και η σημαντική των προσωπείων (1998)

Κοινωνικός αποκλεισμός και διαφορετικότητα (2000)

Άρθρων αθρόα συνάθροιση (2003)

Νεοφώτιστοι Φλώρινας : Το μετέωρο βήμα μιας παρέμβασης (2003)

Δικοτυλήδονα, τα ρέμπελα παρα-κείμενα (2005).

Επίσης άρθρα στα Περιοδικά : Παιδαγωγικός Λόγος (Το πρόσωπο στην προοδευτική εκπαίδευση), Μακεδνόν (Εκκοσμίκευση και κοινωνικά προβλήματα), Σχολείο και Σπίτι (Το πρόσωπο και η αρχαία ελληνική παιδεία) καθώς και άρθρα στον τοπικό τύπο του Ν. Πέλλας.

Έχει πιστοποιημένη τη γνώση του στις νέες τεχνολογίες (Πρόγραμμα  Κοινωνία της Πληροφορίας).

Κατασκευή: Χρυσικός Χρήστος.       Πνευματικά δικαιώματα © 2006 Γκουτζαμάνης Βασίλειος           Τελευταία τροποποίηση: 25/02/08